Рубенс – жорстокий батько?
Posted by Ksenia Litvinenko on / 0 Comments
Сьогоднішнє моє індивідуальне заняття про творчість Рубенса закінчилося сльозами учениці(( Ні, не через невиконане домашнє завдання, зазвичай, якщо вони і є, то їх виконують, та й взагалі я дуже лояльна викладачка))) І навіть не через те, що дівчинку вразили пишнотілі рубенсівські жінки, через прозору шкіру яких просвічуються детально прописані масивні форми… Приводом до сліз послужив цілком, як на мене, безневинний портрет другої дружини Рубенса, Єлени Фоурмен з дітьми. І навіть не сам портрет, як умови та обставини його написання.
У шлюбі з Ізабеллою в Рубенса було троє дітей, найстарша донька, померла у віці дванадцяти років, двом молодшим синам, – Альберту і Ніколаасу на момент смерті матері, виповнилося дванадцять і вісім років.
Через чотири роки художник одружується вдруге. Єлена Фоурмен стала втіленням жінки з полотен Рубенса. Пишнотіла молода брамандка народила Пітеру п’ятьох дітей. З нею він провів останні десять, найщасливіших років свого життя. Її він зобразив у численних портретних образах.
І от – портрет Єлени з дітьми. І плач моєї учениці… А де тут діти від першого шлюбу??? Як він міг, ото тільки з’явилась “нова” дружина і “нові” діти, то “старі” діти вже не потрібні? То раніше їх можна було малювати, а тепер вже ні? Може зла мачуха морила їх голодом? А може, їх взагалі вигнали на вулицю? Ото листи писати він міг, а дітей намалювати – ні…
Одним словом, на цьому тему довелось закрити, бо насправді мені так і не вдалося знайти портрети “старих” дітей Рубенса, виконані після смерті їхньої матері… Може, вони й були. Тепер це буде одним з основним моїх зацікавлень щодо Рубенса. А зацікавити ученицю творчістю художника вже, думаю, ніяк не вийде… Вона впевнена, що він не визначний художник, а егоїстичний, поганий батько, який під впливом молодої дружини забув про існування рідних дітей))