ОНЛАЙН-ЛЕКЦІЯ В ЗАПИСІ
Нещодавно Метрополітен музей у Нью-Йорку перейменував роботу “Російські танцівниці” Едгара Дега на “Танцівниць в українських костюмах”. “Танцівниці” входять до унікального циклу з вісімнадцяти пастелей та начерків, які відомий художник виконав у 1890-х роках.
Хто ж саме зображений на пастелях Дега?
Розмови про це велися давно. Ще в 2019 році Національна галерея в Лондоні на своїй сторінці в фейсбуці писала, що це, швидше за все, українські танцівниці, які, можливо, виступали в Парижі. Втім, офіційно перейменовувати роботи, більшість з яких знаходяться в приватних колекціях, до російського вторгнення в Україну, ніхто не поспішав. Та й сам Дега чомусь називав дівчат російськими танцівницями…
А як же факти?
Те, що дівчата із серії, – українки в народних строях, які танцюють народний танець, видно неозброєним оком. Дивно було б, якщо б ніхто із дослідників творчості художника цього не помічав. І справді, ще у далекому 1987 році дослідниця “російських танцівниць” в Огайському університеті Ліза Рені Біксенстін впевнено доводить, що “російські танцівниці” Дега є українками. При цьому у своїй дисертації вона аналізує їхні костюми, характер поз та жестів, колорит образів.
Як дівчата потрапили в Париж? Де їх зустрів Дега?
Є також підтвердження, що художник справді бачив українських танцівниць у Парижі. Збереглися цитати Дега, в яких він висловив захоплення енергетикою танців дівчат, що виступали у 1896-97 роках на сценах Мулен-Руж, Фолі-Бержер та в Паризькому казино. Відомий своєю пристрастю до танцювальних рухів, Едгар Дега не зміг пройти повз…
Хочете знати деталі?
Запрошую на онлайн-лекцію "Українські танцівниці Дега: хто вони?"
Едгар Дега – відомий французький художник, що працював на зламі ХІХ-ХХ століть, один із співзасновників імпресіонізму. Переважна частка його робіт присвячена образам балерин, за якими він уважно спостерігає, відтворюючи щоденні закулісні будні, виснажливі тренування.
Увага Дега до деталей помітна і в серії колишніх “російських танцівниць”, що належать до пізнього періоду його творчості. Елементи орнаменту на костюмах, кольорове вирішення, навіть характерні пози танцюючих дівчат є підтвердженням того, що перед нами – українки.
Обізнаність з цими деталями необхідна, щоб зайвий раз пишатися власною ідентичністю та усвідомлювати український вклад у європейський мистецький процес.
ПІД ЧАС ЛЕКЦІЇ ВИ ДІЗНАЄТЕСЬ:
- Хто та коли надихнув Едгара Дега на створення серії “Танцівниць в українських костюмах”;
- Який український народний танець, ймовірно, виконують дівчата на цих пастелях;
- Чому так довго ці роботи мали назву “російських”;
- Яку роль захоплення українським фольклором відігравало у творчості Дега;
- Чому “Українські танцівниці” є унікальною сторінкою у творчості художника.
І що в результаті:
- Ви зануритеся в романтичну атмосферу Парижа кінця ХІХ століття та зможете відволіктися від щоденних тривог;
- Ви зможете впевнено підтримати розмову на одну із найбільш актуальних зараз мистецьких тем;
- Ви зумієте фахово розповідати про творчість видатного імпресіоніста Едгара Дега;
- А також отримаєте додаткові підстави для гордості за рідну українську культуру.
Вартість участі в лекції в записі – 30о грн.
Тривалість ефіру – близько 1,5 годин
НЕ ПРОПУСТІТЬ НАГОДИ ЗАНУРИТИСЯ У ФАНТАСТИЧНУ АТМОСФЕРУ МИСТЕЦТВА ТА ТАНЦЮ! ДО ЗУСТРІЧІ!