- Не ходите на виставки, вважаючи сучасне мистецтво надто складним?
- Почуваєтеся невпевнено перед роботами сучасних художників?
- Не можете підтримати розмову про мистецтво, відчуваючи себе недостатньо освіченим у цій сфері?

Хочете розуміти сучасне мистецтво?

Вам здається, що в сучасному мистецтві немає логіки?
- Впевнені, що сучасне мистецтво – абсурдне та непрофесійне?
- Думаєте, що змогли б так само?
- Вам здається, що вас обманюють?

Всі знання про мистецтво швидко забуваються?
- Думаєте, щоб розумітися в мистецтві, треба вчитися все життя?
- Хочете заощадити час і вкласти знання в чітку систему?
пориньте у пізнання сучасного мистецтва
Розкладіть по поличках численні художні напрями від початку ХХ століття до наших днів
13 окремих онлайн-лекцій
Заняття тривалістю 60-90 хвилин
Тести для закріплення матеріалу


Мистецтво ХХ століття, як і сам цей період у світовій історії, сповнене гострих протиріч, конфліктів, розчарувань, але водночас – наполегливих пошуків нових шляхів відображення життя.
Шлях, який пройшло мистецтво ХХ століття, є досить складним. Не існує єдиного “стилю ХХ століття”, а численні напрямки настільки різноманітні, що спроби розібратися в них самостійно приводять глядача у стан хаосу та плутанини.
В той же час, розбиратися в мистецтві – означає розбиратися в думках, почуттях, ідеях наших попередників і сучасників, а отже, краще розуміти себе, інших, вміти робити висновки з історії та впевнено дивитися у майбутнє.
Мета цього курсу – створення цілісної панорами мистецтва ХХ століття
- Ми розглянемо його, враховуючи історичні та культурні особливості часу, біографії художників, теоретичні програми та мистецькі концепції.
- Ми дослідимо мислення найбільш значущих художників ХХ століття, дізнаємося особливості їх підходів до відображення світу, аналізуватимемо твори, порівнюватимемо концепції та відстежуватимемо способи їх візуального втілення.
- Ми вивчимо загальну картину світового художнього процесу ХХ століття через окремі напрямки, навчимося “зчитувати” конкретні візуальні коди та розпізнавати їх у витворах мистецтва.
В результаті ви зможете структурувати хаос і укласти знання в струнку систему, де всі явища займатимуть певні місця, взаємопов’язані між собою.

Я, Ксенія Литвиненко, кандидат мистецтвознавства, авторка навчального онлайн-проекту “Арт-подорожі”, з 2015 року викладаю історію мистецтва онлайн.
За цей час провела два потоки марафону “Як розмовляти з дітьми про мистецтво”, дворічний курс з історії світового класичного мистецтва, курс-путівник “Три європейські столиці: Рим – Париж – Відень”, курс з історії сучасного мистецтва, цикл вебінарів про вплив первісного мистецтва на творчість художників ХХ століття, займаюся підготовкою та плануванням індивідуальних маршрутів арт-подорожей.
Мистецтво першої половини ХХ століття – моя спеціалізація, поглибленому вивченню якої я присвятила понад десять років свого життя. Цій темі присвячена моя кандидатська дисертація, тому я добре знаю, з якими складнощами можна зіткнутися при її вивченні і як їх успішно долати.
Для мене мистецтво ХХ століття – завжди про людину, про її переживання, емоції, взаємозв’язок із зовнішнім світом та спроби розібратися у своєму внутрішньому “я”. Знайомство з мистецтвом ХХ століття відкриває величезні перспективи для осмислення ролі людини в сучасному світі, дозволяє всебічно сприймати дійсність, ставати сильнішими і впевненішими перед життєвими викликами.
Після проходження курсу "Мистецтво ХХ століття: ключ до розуміння" ви будете:

- добре розуміти особливості мистецтва ХХ століття, усвідомлювати, чим воно відрізняється від класичного мистецтва.
- розрізняти стилі та напрями мистецтва ХХ століття; знати, які митці є їхніми представниками.

- пов’язувати художні процеси ХХ століття із змінами у суспільстві, способом життя, емоціями та переживаннями людини.
- усвідомлювати, що вкладають художники в основу своїх робіт та як це розпізнавати через візуальне втілення.

- аналізувати твори сучасного мистецтва виходячи зі своїх знань, асоціацій та особистого життєвого досвіду,
- мати цілісне, системне, структуроване бачення мистецтва ХХ ст.
ПРОГРАМА КУРСУ
ТЕМА 1. Фовізм - мистецтво "диких"

Дослідження природи кольору у творчості художників-фовістів. Вихід мальовничих образів за межі дійсності. Творчість Анрі Матісса, Андре Дерена, Моріса Вламінка.
ТЕМА 2. Експресіонізм та пошуки сучасної форми на початку ХХ століття

Деформація та спотворення кольору як засоби емоційної виразності художників-експресіоністів. Експресіонізм та передчуття Першої світової війни. Групи “Міст” (Ернест Кірхнер, Карл Шмідт-Ротлуф, Еріх Хеккель, Фріц Блейль) та “Синій вершник” (Василь Кандинський, Франц Марк, Поль Клеє). Нацизм та дегенеративне мистецтво.
ТЕМА 3. Розчленування форми та конструювання нової реальності у мистецтві кубізму

Бачення світу через геометричні форми як основа кубізму. Особливості творчості Пабло Пікассо та Жоржа Брака. Що таке колаж і яка його роль трансформації мистецтва. Зміна ставлення до матеріалу та техніки роботи художника. Кубізм у скульптурі – творчість Олександра Архипенка.
ТЕМА 4. Антигуманність та нігілізм мистецтва футуризму

Оспівування динаміки великого міста та відкидання традицій у мистецтві італійського футуризму. Відображення абсолютного руху у творчості художників-футуристів: Умберто Боччоні, Карло Карра, Джино Северіні, Джакомо Балла. Маніфести футуризму та їх зв’язок із фашистською ідеологією.
ТЕМА 5. Абстракціонізм - зображення незображуваного

Абстракціонізм як спосіб відображення “світу ідей”. Математична структура світу та неопластицизм Піта Мондріана. “Про духовне в мистецтві” Василя Кандинського та принципи його мальовничої абстракції. “Чорний квадрат” Казимира Малевича – ікона нового мистецтва.
ТЕМА 6. Дадаїзм як міжнародне повстання проти класичного мистецтва

Сутність антиестетики дадаїзму. Все може бути мистецтвом – як пісуар (“Фонтан”) Марселя Дюшана змінив хід мистецьких процесів ХХ століття. Що таке “Реді-мейд” і яка їхня роль у формуванні мистецтва інсталяції. Паризька художня школа: творчість Амедео Модільяні та Марка Шагала.
ТЕМА 7. Сюрреалізм як стиль життя

Психоаналіз Зигмунда Фрейда та “Маніфест сюрреалізму” Андре Бретона. Параноїдально-критичний спосіб творчості Сальвадора Далі. Автоматичний лист, теорія сновидінь, відображення підсвідомого у творчих пошуках Рене Магрітта, Іва Тангі.
ТЕМА 8. Абстрактний експресіонізм – мистецтво, звільнене від контролю розуму

Живопис дії Джексона Поллока – революція мистецтво постмодерну. Живопис колірного поля Марка Ротко, звільнення від кольору диктатури у творчості Еда Рейнхардта.
ТЕМА 9. Поп-арт як втілення масової культури

Творчість Енді Ворхола – мистецтво для кожного. Роль фотографії у сучасному мистецтві та естетика гіперреалізму. Візуальні експерименти Віктора Вазареллі як основа мистецтва оп-арту.
ТЕМА 10. Концептуальне мистецтво чи мистецтво ідеї

Що означає бути сучасним художником? Класика концептуального мистецтва – ідея важливіша за втілення. Творчість Йозефа Бойса та Джозефа Кошута. Інсталяції П’єро Манцоні – чому купують “Лайно художника”? “Жити чужим життям” – феномен переслідування як тренд сучасного мистецтва.
ТЕМА 11. Мистецтво боді-арту: тіло як виразність

Способи інтерпретації тіла у мистецтві боді-арту. Феміністичні, соціальні, екологічні проблеми та їх втілення через тіло художника. Творчі експерименти Іва Кляйна, Брюса Наумана, Віто Акончі. Косметична хірургія та творчість Орлан. Автопортрети Марка Куїнна – кров як скульптурний матеріал. Боді-арт – епатаж чи творча необхідність?
ТЕМА 12. Мистецтво інсталяції - основні типи, тенденції та проблематика

Роль інсталяції в мистецтві кінця ХХ – ХХI століть. Глобальні проблеми сучасності у мистецтві інсталяції. “Кінематографічні” інсталяції Еда Кінхольца. Сучасна філософія Габріеля Ороско, феміністична творчість Трейсі Емін, провокативні проекти Софі Калле. Радянський концептуалізм Іллі Кабакова.
ТЕМА 13. Мистецтво перформансу – єдність особистого та публічного

Що таке перформанс, його види та засоби виразності. Творчість Марини Абрамович – жити на межі чи творити, руйнуючи шаблони. Суперечність та епатаж як важливі складові мистецтва перформансу.
ФОРМАТ НАВЧАННЯ НА КУРСІ
Участь у курсі допоможе вам заощадити купу часу, який ви витратили б на самостійне читання розрізнених публікацій про мистецтво, які без чіткої структури створюють “кашу в голові”.
Виконання домашніх завдань та мій зворотний зв’язок дозволять Вам переконатися у правильності засвоєння навчального матеріалу. Додаткові відео, які додаються до кожного уроку, розширять ваше розуміння окремих тем і збагатять ваш світогляд.
Підтримка однодумців у групі дасть вам можливість повністю поринути у світ мистецтва, спілкуватися на цікаві вам теми, брати активну участь в обговоренні.
Відгуки учасників першого потоку курсу з історії мистецтва ХХ століття:

Катерина Шахраюк
Я ніколи не цікавилася мистецтвом раніше. Мені сподобався курс. Деякі моменти були складними, тому що деякі терміни я вперше чула. Але Ксенія всі терміни намагалася доступно пояснити. Цікаво було поділено матеріал на етапи, це допомогло систематизувати періоди історії.

Ірина Шокур
Рухаюся у своєму темпі, тому мені ще лекції слухати та слухати. Але те, що сучасне мистецтво стало зрозумілішим та цікавішим для мене завдяки вам – однозначно. Я під враженням та потрясінням. Зараз у мене виходить, що слухаю лекції потроху щодня і настільки поринула у світ мистецтва, що у мене в голові одні картини. Слухати вас цікаво та захоплююче.
Роблю для себе багато відкриттів. І особливо вдячна вам, що ви даєте матеріал системно. Картина вбудовується цілісна, ти вкотре переконуєшся, як усе у світі взаємопов’язане і як взаємопов’язано ми всі.
Словом, захоплення!
Мені дуже давно хотілося розібратися у сучасному мистецтві, у його процесах. А тепер мені стало зрозумілим. Якісь імена для мене стали відкриттями, хтось із художників відкрився з нового боку. Загальне відчуття, що я стала багатшою))
Дякую за вашу захоплюючу подорож у світ сучасного мистецтва. За вміння захопити та запалити
❤️

інна Белік
Дякуємо за курс, син у захваті, розповідає унікальну інформацію, яку самому треба довго шукати. Радію, що за вашою допомогою заклала такий інтелектуальний багаж у дитину 🙂 Це на все життя – глибока зацікавленість мистецтвом. Дякую!!!
Часті запитання
Курс розрахований на учасників віком від тринадцяти років. Але якщо вам чи вашій дитині менше, а тема мистецтва ХХ століття їй цікава, – напишіть мені, постараємося знайти прийнятний варіант участі. Максимальний вік – не обмежений.
Для полноценного участия в курсе нужен любой гаджет с доступом к интернету и, желательно, – наушники. Напоминание о каждой лекции и всю организационную информацию вы будете получать по электронной почте.
Обратная связь – это обсуждение материалов с участниками непосредственно во время занятия, проверка домашних заданий, а также возможность задавать вопросы в письменной форме во время прохождения курса.
Да, можете. Если вам удобнее внести оплату за курс частями или у вас возникли проблемы в процессе оплаты, напишите мне на askme@ksenialitvinenko.com и я попробую вам помочь.
Доступ к материалам курса неограничен. Вы сможете возвращаться к их изучению по желанию. Мой обратная связь будет предоставляться только при проведении курса.
Для участия в курсе вам не нужна предварительная дополнительная подготовка. Если у вас есть понимание классического искусства, или вы знакомы с творчеством отдельных художников, это, конечно, будет плюсом. Но курс рассчитан на начальный уровень участников, информация подается простым, доступным языком, все термины я объясняю. Так что проблем для новичков не должно возникнуть.