"В ЕПІЦЕНТРІ БУРІ. УКРАЇНСЬКИЙ МОДЕРН"

ОНЛАЙН-ЕКСКУРСІЯ ВИСТАВКОЮ

В ЗАПИСІ

Через ескалацію російської війни наприкінці 2022 року куратори Національного художнього музею в Києві вирішили терміново вивезти кращі зразки українського мистецтва ХХ століття до Європи. Так виникла концепція виставки “В епіцентрі бурі. Модернізм в Україні 1900-1930-х років“, що за ці два роки об’їхала виставкові зали Мадриду, Кельну, Антверпену та Відня. Зараз виставка розділена, одна її частина – “Модернізм в Україні” демонструється в Лондоні, інша – “Український модерн” – в Братиславі.   

Чому це так важливо?

“В епіцентрі бурі. Український модерн” є не лише мистецькою виставкою, а й політичним амбасадором. Вона вперше в такому обсязі демонструє європейському глядачеві історичні контексти української культури того часу, взаємовпливи, має виразно деколонізаційний характер. З огляду на постійні обстріли, виставка також є необхідною для збереження експонатів від потенційних ушкоджень. 

Oleksandr_Murashko_-_Annunciation_-_1907-08

Хто автори?

Близько шестидесяти творів українських художників, представлені зараз у Словацькій національній галереї в Братиславі, є кращими з кращих зразків українського модерну, що відібрані з музейних збірок Києва, Львова, Дніпра, Полтави та приватних колекцій. Серед їх авторів – найяскравіші представники стилю з різних регіонів України, що були відомими далеко за межами батьківщини, – Олександр Мурашко, Федір та Василь Кричевські, Всеволод Максимович, Георгій Нарбут, Михайло Жук, Михайло Сапожников, Олекса Новаківський, Іван Труш, Олена Кульчицька…

Кричевский_Невеста_1910

Чому саме модерн?

Модерн був останнім тривалим міжнародним стилем у Європі зламу ХІХ-ХХ століть. В Україну, що була розділена між двома імперіями, імпульси модерну одночасно проникали з Відня, Мюнхена, Петербурга.. Представники модерну використовують витончені, примхливі рослинні мотиви, вигнуті асиметричні лінії, звертаються до символічних сюжетів, романтизують жіночі образи. Це був також час естетики декадансу – песимістичних розчарувань, безнадії та відчаю. В Україні модерн пов’язаний з прагненням до візуальної самоідентифікації та активним звертанням до народного мистецтва.

542px-Vsevolod_Maximovich_selfportrait

Хочете потрапити на виставку?

Запрошую на онлайн-екскурсію експозицією "В епіцентрі бурі. Український модерн"

art-lviv-online-oleksa-novakivskij-avtoportret-z-druzhynoi

На жаль, твори, представлені в експозиції “В епіцентрі бурі. Український модерн” ще не скоро можна буде побачити в одному місці. Якщо ви цікавитеся мистецтвом, ви просто не можете пропустити цю виставку. Естетика українського модерну тісно переплетена з імпресіонізмом, символізмом, авангардистськими пошуками та становленням національного стилю. Вона відображає замилування місцевою природою, народним мистецтвом, що йдуть паралельно із сучасною візуальною мовою. 

Екскурсію проведу я, Ксенія Рожак-Литвиненко – кандидатка мистецтвознавства, авторка освітнього онлайн-проекту з історії мистецтва “Арт-подорожі”. Я мала унікальну нагоду долучитися до організації виставки “В епіцентрі бурі. Український модерн” – перекладала тексти до каталогу та експозиційних матеріалів, проводила екскурсію виставковими залами для українських глядачів. Тож точно маю чимало цікавинок, якими готова поділитися.  
Українське мистецтво початку ХХ століття – мій улюблений період. Він сповнений неймовірних історій про життя художників, їхні навчальні мандрівки та творчі експерименти. Кожне полотне наповненене винятковою символікою образів, вишуканою естетикою кольорів та форм. 
Вмію просто та цікаво розповідати про складні речі, роблю мистецтво доступним та зрозумілим. Вже більше шести років викладаю історію мистецтва онлайн, останні два з них також проводжу лекції в Братиславській академії мистецтв та дизайну. Щиро запрошую і вас долучитися до захоплюючої мандрівки в один з найпрекрасніших мистецьких періодів. 
9

ПІД ЧАС ЛЕКЦІЇ ВИ ДІЗНАЄТЕСЯ:

  • Що приховує кожна з робіт, представлених в експозицій “В епіцентрі бурі. Український модерн”;
  • Якими були мистецькі пошуки Олександра Мурашка та Федора Кричевського;
  • Як виглядав епатажний “Сад богів” Івана Мясоєдова;
  • Які життєві драми супроводжували Всеволода Максимовича та Олексу Новаківського;
  • Як виглядали державні знаки Григорія Нарбута;
  • Якою була доля першої професійної художниці в українській Галичині – Олени Кульчицької.
  • Що є основою містичних символів Михайла Сапожникова;
  • Як опоетизовували природу Михайло Жук та Абрам Маневич;
  • Як розпізнати настрій самотніх сосен Івана Труша.
  • Як вплинули на українських художників французькі імпресіоністи, англійські “прерафаеліти”, віденські та мюнхенські сецесіоністи тощо.
Казка_про_дівчину_і_паву

І що в результаті:

  • Ви зануритеся в романтичну естетику однієї з найважливіших виставок українського мистецтва та зможете відволіктися від щоденних турбот;
  • Зрозумієте, в чому особливість українського національного модерну та якими були його регіональні риси;
  • З’ясуєте, як українські художники поєднували  народні мотиви з європейською естетикою; 
  • Зумієте підтримати розмову про одну з найактуальніших сучасних мистецьких тем;
  • А також отримаєте додаткові підстави для гордості за рідну українську культуру.

Вартість лекції 400 грн. 

Тривалість ефіру – близько 1,5 години.

НЕ ПРОПУСТІТЬ НАГОДИ ЗАНУРИТИСЯ У ФАНТАСТИЧНУ АТМОСФЕРУ УКРАЇНСЬКОГО МИСТЕЦТВА, ЩО ПІДКОРИЛО ЄВРОПУ!

Залишилися запитання? Пишіть!