ОСИП КУРИЛАС - СТРІЛЕЦЬКИЙ ХУДОЖНИК

ОНЛАЙН-ЛЕКЦІЯ 

18 травня, 11.00

“Малюю й рисую все, на що лиш наткнуся і що мене в часі війни окружає… От різники б’ють свиню і одночасно п’ють теплу кров. Є це справді огидно, але бо і ціла війна є лише огидою”

Осип Курилас. 1918  

Хто такий Осип Курилас?

Осип Курилас (1870-1951) – український художник, уроджений на Львівщині, випускник Краківської академії мистецтв. Портретист та пейзажист, творив під впливом імпресіонізму та символізму. З початком Першої світової, у 1915 році, вже відомим художником Курилас був мобілізований до австрійської армії, де добровільно вступив у Легіон Українських Січових Стрільців. На фронті долучився до унікального мистецького угруповання воєнних художників, які документували бойовий шлях та побут стрілецького війська.  

12-4465-1-359-698

У яких умовах працював Курилас на фронті?

Як стверджує Курилас у своїх листах, при штабі полку для нього була створена польова майстерня. Попри те, умови праці були доволі складними: „Становисько моє є так оригінальне, що цего позавидували би мені всі воєнні малярі світа. Іншим малярам будують в полі робітні, вони малюють генералів і найвищих комендантів, мають до диспозиції самоходи, само лети і цілий штаб ордонансів, до всего мають приступ, малюють все, що лиш під увагу впаде, нічим не зв’язані. Але ми до цего не доросли і я до цего не доріс”

kurylas01

Яким був стрілецький доробок художника?

“Стрілецькі роботи” Куриласа поєднують імпресіоністичну манеру письма з гострою воєнною тематикою. Художник творить своєрідні соціальні пейзажі – зображення зруйнованих війною українських земель. Пройшовши воєнні роки з Легіоном УСС, Курилас створив сотні портретів військових та селян з прифронтових територій. Вони часто мають лірично-романтичний характер. Тонкий гумор художника – в його карикатурах, що ілюстрували польові стрілецькі видання. 

О.Курилас. Евакуйована дівчина з гнильча

На жаль, більшість "стрілецьких" творів художника втрачені. Запрошую вас привідкрити завісу творчості художника

Онлайн-лекція "Осип Курилас - стрілецький художник" відбудеться 18 травня в 11.00

О.Курилас. Портрет

Створена при Легіоні УСС мистецька група художників мала виняткову функцію. Основним її завданням було зібрати матеріали до історії січового стрілецтва – засобами живопису, графіки, фотографії. В цій групі долею випадку опинилися професійні художники, що були мобілізовані. Вони регулярно продукували мистецькі твори, друкували  стрілецькі часописи, пісенники, святкові та поштові листівки. Завдяки їм були зафіксовані бойові здобутки першої української армії. Крім того, художники УСС поєднали українську національну тематику з європейськими мистецькими стилями – імпресіонізмом, символізмом, сецесією, експресіонізмом… Схожої формації в тогочасній Європі не існувало.

Я, Ксенія Рожак-Литвиненко, упродовж десяти років досліджувала мистецьке угруповання Українських січових стрільців, присвятивши їм свою кандидатську дисертацію, яку захистила у 2017 р. Я вивчила усі доступні в Україні музейні та архівні збірки, прочитала стрілецькі часописи, листування, поспілкувалася з експертами в даній темі.
Пройшло сім років, і зараз цікавість до українського мистецтва того часу невпинно зростає. Ми маємо відкривати імена художників, які стирали з пам’яті, роботи яких знищували, а самим погрожували фізичним знищенням.
Вже понад шість років я організовую авторські онлайн-курси та індивідуальні заняття з історії мистецтва, які відвідало близько тисячі людей. Серед останніх – цикл лекцій “Мистецтво українського авангарду”.
Крім того, останні два роки проводжу лекції про українське мистецтво у Братиславській академії образотворчих мистецтв та дизайну, досліджую взаємозв’язки між українським та центральноєвропейським мистецтвом ХХ століття. 
Вмію просто та цікаво розповідати про складні речі, роблю мистецтво доступним та зрозумілим. 
320902@2x

ЗАПРОШУЮ ВАС НА ЛЕКЦІЮ "Осип Курилас - стрілецький художник".
ПІД ЧАС НЕЇ ВИ ДІЗНАЄТЕСЯ:

  • Як формувалася творча особистість Осипа Куриласа до початку Першої світової війни;
  • Яку роль відігравав О.Курилас у мистецькій формації УСС; 
  • Ким були і як виглядали люди на стрілецьких портретах Куриласа;
  • Яким був “фронтовий імпресіонізм” у пейзажах художника;
  • Як Курилас змальовував стрілецький побут;
  • Як стрільці сміялися із самих себе – все про карикатуру Куриласа у польових часописах УСС. 
Пейзаж з хрестом

І що в результаті:

  • Творчість стрілецьких художників – одна з найменш відомих сторінок українського мистецтва;
  • Після лекції Ви зможете впевнено підтримувати розмови про зв’язок війни та мистецтва, національного та позачасового;
  • Ви зрозумієте, як європейські мистецькі течії “лягали” на місцевий ґрунт; 
  • А також отримаєте додаткові підстави для гордості за рідну українську культуру.

Вартість участі в лекції включно із записом – 350 грн. 

Тривалість ефіру – близько 1,5 годин

ЧЕКАЮ ВАС НА ЛЕКЦІЇ ПРО ОСИПА КУРИЛАСА

18 травня, в 11.00. ОНЛАЙН!

НЕ ПРОПУСТІТЬ НАГОДИ ДОСЛІДИТИ ОДНУ З “БІЛИХ ПЛЯМ” УКРАЇНСЬКОГО МИСТЕЦТВА ЧАСІВ ПЕРШОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

Залишилися запитання? Пишіть!