ОЛЕНА КУЛЬЧИЦЬКА

ОНЛАЙН-ЛЕКЦІЯ

9 БЕРЕЗНЯ О 10.00

Нещодавно Метрополітен музей у Нью-Йорку перейменував роботу “Російські танцівниці” Едгара Дега на “Танцівниць в українських костюмах”. “Танцівниці” входять до унікального циклу з вісімнадцяти пастелей та начерків, які відомий художник виконав у 1890-х роках. 

Хто ж саме зображений на пастелях Дега?

Розмови про це велися давно. Ще в 2019 році Національна галерея в Лондоні на своїй сторінці в фейсбуці писала, що це, швидше за все, українські танцівниці, які, можливо, виступали в Парижі. Втім, офіційно перейменовувати роботи, більшість з яких знаходяться в приватних колекціях, до російського вторгнення в Україну, ніхто не поспішав. Та й сам Дега чомусь називав дівчат російськими танцівницями… 

Degas_-_Two_Russian_Dancers,_1895 (1)

А як же факти?

Те, що дівчата із серії, – українки в народних строях, які танцюють народний танець, видно неозброєним оком. Дивно було б, якщо б ніхто із дослідників творчості художника цього не помічав. І справді, ще у далекому 1987 році дослідниця “російських танцівниць”  в Огайському університеті Ліза Рені Біксенстін впевнено доводить, що “російські танцівниці” Дега є українками. При цьому у своїй дисертації вона аналізує їхні костюми, характер поз та жестів, колорит образів.  

11 465px-Degas_-_DANSEUSES_RUSSESDANSEUSES_RUSSES,_circa_1899

Як дівчата потрапили в Париж? Де їх зустрів Дега?

Є також підтвердження, що художник справді бачив українських танцівниць у Парижі. Збереглися цитати Дега, в яких він висловив захоплення енергетикою танців дівчат, що виступали у 1896-97 роках на сценах Мулен-Руж, Фолі-Бержер та в Паризькому казино. Відомий своєю пристрастю до танцювальних рухів, Едгар Дега не зміг пройти повз…

12 Dancer_in_Ukrainian_Dress_MET_77I_052R2M (1)

Хочете знати деталі?

Запрошую на онлайн-лекцію "Українські танцівниці Дега: хто вони?"

13 Degas_-_Russian_Dancer,_1895 (1)

Едгар Дега – відомий французький художник, що працював на зламі ХІХ-ХХ століть, один із співзасновників імпресіонізму. Переважна частка його робіт присвячена образам балерин, за якими він уважно спостерігає, відтворюючи щоденні закулісні будні, виснажливі тренування.

Увага Дега до деталей помітна і в серії колишніх “російських танцівниць”, що належать до пізнього періоду його творчості. Елементи орнаменту на костюмах, кольорове вирішення, навіть характерні пози танцюючих дівчат є підтвердженням того, що перед нами – українки.

Обізнаність з цими деталями необхідна, щоб зайвий раз пишатися власною ідентичністю та усвідомлювати український вклад у європейський мистецький процес. 

Лекцію проведу я, Ксенія Рожак-Литвиненко – кандидатка мистецтвознавства, авторка освітнього онлайн-проекту з історії мистецтва “Арт-подорожі”. Улюблений період моїх творчих зацікавлень – мистецтво першої половини ХХ століття.
Понад шість років організовую авторські онлайн-курси та індивідуальні заняття з історії мистецтва, які відвідало близько тисячі людей. Серед останніх – цикл лекцій “Мистецтво українського авангарду”.
Крім того, проводжу лекції про українське мистецтво у Братиславській академії образотворчих мистецтв та дизайну, досліджую взаємозв’язки між українським та центральноєвропейським мистецтвом в роки Першої світової війни. 
Вмію просто та цікаво розповідати про складні речі, роблю мистецтво доступним та зрозумілим. Не запам’ятовую дат, тому подаю інформацію через цікаві історії, які ви точно не забудете.
14 Edgar_Degas_-_Ukrainian_Dancers_-_c._1899 (1)

ПІД ЧАС ЛЕКЦІЇ ВИ ДІЗНАЄТЕСЬ:

  • Хто та коли надихнув Едгара Дега на створення серії “Танцівниць в українських костюмах”;
  • Який український народний танець, ймовірно, виконують дівчата на цих пастелях; 
  • Чому так довго ці роботи мали назву “російських”;
  • Яку роль захоплення українським фольклором відігравало у творчості Дега;
  • Чому “Українські танцівниці” є унікальною сторінкою у творчості художника. 
15 640px-Degas_-_Russian_Dancers,_circa_1899,_ID=5618

І що в результаті:

  • Ви зануритеся в романтичну атмосферу Парижа кінця ХІХ століття та зможете відволіктися від щоденних тривог;
  • Ви зможете впевнено підтримати розмову на одну із найбільш актуальних зараз мистецьких тем;
  • Ви зумієте фахово розповідати про творчість видатного імпресіоніста Едгара Дега; 
  • А також отримаєте додаткові підстави для гордості за рідну українську культуру.

Вартість участі в лекції в записі – 30о грн. 

Тривалість ефіру – близько 1,5 годин

НЕ ПРОПУСТІТЬ НАГОДИ ЗАНУРИТИСЯ У ФАНТАСТИЧНУ АТМОСФЕРУ МИСТЕЦТВА ТА ТАНЦЮ! ДО ЗУСТРІЧІ!

Залишилися запитання? Пишіть!