СУЧАСНИЙ УКРАЇНСЬКИЙ КІТЧ: ПРИЧИНИ І ПОТЕНЦІЙНІ НАСЛІДКИ

ОНЛАЙН-ЛЕКЦІЯ

18 ЛИСТОПАДА, 11.00

З 24 лютого 2022 року, після початку повномасштабного російського вторгнення на територію України, в українському мистецтві розпочався активний процес маніфестації національної ідентичності. Звертання до патріотичної тематики, історичного минулого, возвеличення героїчних успіхів ЗСУ – ті образи, що просто не могли не з’явитися в сучасних обставинах. Втім, дуже часто вони подані примітивно, банально, кітчево…    

Який позитив у новітнього маскульту?

Українцям, незалежно від мистецьких уподобань, необхідне усвідомлення, що вони є частиною сильної, незламної нації, яка обовʼязково переможе російську навалу. Їм потрібно виплеснути емоції від спільно пережитого горя, справитися зі страхами та тривогами. Тому нова міфотворчість, проста та зрозуміла, позитивно відгукується невибагливій публіці. Така творчість спротиву є і терапією для виконавця, і способом підняти настрій чи бойовий дух глядачам.

Свята_Джавеліна_21-05-22

Чим він небезпечний?

За більш ніж півтора роки війни мистецтво під гаслом «ми сильні, незламні українці у вишиванках» втратило актуальність. Хайп на національно забарвлених образах з “духом” патріотизму, активно з’являючись на інтернаціональних сценах,   викликає повне нерозуміння фахівців та обмежує сприйняття нашої культури. Некритична інтерпретація “традиційних” українських образів – калини, ляльки-мотанки, національної символіки є нічим іншим, як місцевим різновидом кітчу – “неошароварщиною”.

Oleg_Shupliak_Art_2022

Чи варто боротися?

Український кітч був, є та буде. Навряд чи в демокративній державі є сенс забороняти чи обмежувати будь-які творчі прояви. Втім, з огляду на нашу сучасну історико-політичну ситуацію, нам варто осмислено підходити до того, як ми репрезентуємо свою культуру. Кітч має здатність стрімко поширюватись, витісняючи з поля зору справді вартісні мистецькі проекти. Але як відрізняти одне від іншого?

285555844_427644725883950_1620263843354397605_n

Хочете розрізняти, "шароварщина" це чи ні? Розуміти, добре це чи погано?

Запрошую на онлайн-дискусію "Сучасний український кітч: причини та потенційні наслідки"

357119210_217049654651135_4603019401610665412_n

Кітч не є чимось однозначно поганим чи хорошим. Він дає просте пояснення складної реальності, яку ми зараз проживаємо. Він комерційний та доступний, на нього є попит. Проте кітч викликає критику у людей з більш вибагливим смаком, які прагнуть рефлексувати над побаченим. Такий продукт формує також викривлене розуміння сучасного українського мистецтва у тих іноземців, які до лютого 2022 року перебували поза українським контекстом. Парадоксально, але саме повномасштабна війна дала українцям можливість привернути більше уваги до своєї культури, але всюдисуща неошароварщина нівелює ці перспективи. Тож розуміти “кітч” це чи ні – обов’язок кожного!

Чекаю вас на лекції про сучасний український кітч, 18 листопада, в суботу, в 11.00 за київським часом

Лекцію проведу я, Ксенія Рожак-Литвиненко – кандидатка мистецтвознавства, авторка освітнього онлайн-проекту з історії мистецтва “Арт-подорожі”. Улюблений період моїх творчих зацікавлень – мистецтво першої половини ХХ століття.
Понад шість років організовую авторські онлайн-курси та індивідуальні заняття з історії мистецтва, які відвідало близько тисячі людей. Серед останніх – цикл лекцій “Мистецтво українського авангарду”.
Крім того, проводжу лекції про українське мистецтво у Братиславській академії образотворчих мистецтв та дизайну, досліджую взаємозв’язки між українським та центральноєвропейським мистецтвом в роки Першої світової війни. 
Просто та цікаво розповідаю про складні речі, роблю мистецтво доступним та зрозумілим. Завжди дослухаюся до альтернативних думок, люблю спілкування та дискусії)
Міс світу

ПІД ЧАС ЛЕКЦІЇ ВИ ДІЗНАЄТЕСЬ:

 • Що таке “кітч” та коли він виникає;
 • Які історичні особливості українського “національного” кітчу;
 • Що таке “шароварщина” та хто стоїть у її витоків; 
 • Як безпомилково розпізнати кітч;
 • Як змінився український кітч за останні два роки;
 • Чим небезпечний кітч та які є альтернативи;
 • Чому не варто толерувати несмак та як його визначати. 
20568cff63aeed5c

І що в результаті:

 • Ви заглибитеся у причини примітивізованого підходу до інтерпретації української народної спадщини;
 • Ви навчитеся розрізняти справжнє мистецтво від маскульту;
 • Ви зможете підтримувати фахові розмови на мистецькі теми; 
 • А також отримаєте авторитетні аргументи для боротьби за розвиток актуального сучасного мистецтва.

Вартість участі в лекції в записі – 30о грн. 

Тривалість ефіру – близько 1,5 годин

НЕ ПРОПУСТІТЬ НАГОДИ ВЗЯТИ УЧАСТЬ У ЦІКАВІЙ ТА АКТУАЛЬНІЙ ДИСКУСІЇ ПРО ПЕРСПЕКТИВИ СУЧАСНОГО УКРАЇНСЬКОГО МИСТЕЦТВА!

ВАША ДУМКА ВАЖЛИВА

Залишилися запитання? Пишіть!