ОНЛАЙН-ЛЕКЦІЯ
18 ЛИСТОПАДА, 11.00
ОНЛАЙН-ЛЕКЦІЯ
18 ЛИСТОПАДА, 11.00
З 24 лютого 2022 року, після початку повномасштабного російського вторгнення на територію України, в українському мистецтві розпочався активний процес маніфестації національної ідентичності. Звертання до патріотичної тематики, історичного минулого, возвеличення героїчних успіхів ЗСУ – ті образи, що просто не могли не з’явитися в сучасних обставинах. Втім, дуже часто вони подані примітивно, банально, кітчево…
Українцям, незалежно від мистецьких уподобань, необхідне усвідомлення, що вони є частиною сильної, незламної нації, яка обовʼязково переможе російську навалу. Їм потрібно виплеснути емоції від спільно пережитого горя, справитися зі страхами та тривогами. Тому нова міфотворчість, проста та зрозуміла, позитивно відгукується невибагливій публіці. Така творчість спротиву є і терапією для виконавця, і способом підняти настрій чи бойовий дух глядачам.
За більш ніж півтора роки війни мистецтво під гаслом «ми сильні, незламні українці у вишиванках» втратило актуальність. Хайп на національно забарвлених образах з “духом” патріотизму, активно з’являючись на інтернаціональних сценах, викликає повне нерозуміння фахівців та обмежує сприйняття нашої культури. Некритична інтерпретація “традиційних” українських образів – калини, ляльки-мотанки, національної символіки є нічим іншим, як місцевим різновидом кітчу – “неошароварщиною”.
Український кітч був, є та буде. Навряд чи в демокративній державі є сенс забороняти чи обмежувати будь-які творчі прояви. Втім, з огляду на нашу сучасну історико-політичну ситуацію, нам варто осмислено підходити до того, як ми репрезентуємо свою культуру. Кітч має здатність стрімко поширюватись, витісняючи з поля зору справді вартісні мистецькі проекти. Але як відрізняти одне від іншого?
Кітч не є чимось однозначно поганим чи хорошим. Він дає просте пояснення складної реальності, яку ми зараз проживаємо. Він комерційний та доступний, на нього є попит. Проте кітч викликає критику у людей з більш вибагливим смаком, які прагнуть рефлексувати над побаченим. Такий продукт формує також викривлене розуміння сучасного українського мистецтва у тих іноземців, які до лютого 2022 року перебували поза українським контекстом. Парадоксально, але саме повномасштабна війна дала українцям можливість привернути більше уваги до своєї культури, але всюдисуща неошароварщина нівелює ці перспективи. Тож розуміти “кітч” це чи ні – обов’язок кожного!
Вартість участі в лекції в записі – 30о грн.
Тривалість ефіру – близько 1,5 годин
НЕ ПРОПУСТІТЬ НАГОДИ ВЗЯТИ УЧАСТЬ У ЦІКАВІЙ ТА АКТУАЛЬНІЙ ДИСКУСІЇ ПРО ПЕРСПЕКТИВИ СУЧАСНОГО УКРАЇНСЬКОГО МИСТЕЦТВА!
ВАША ДУМКА ВАЖЛИВА